Zatroszcz się o planetę
„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.” Florian Plit.
Zapewne każdy, chociaż raz pomyślał jak może zatroszczyć się o naszą planetę. Czy małe rzeczy mogą wpłynąć na jej dobrostan?
Chcemy w tym pomóc, bo wierzymy, że warto wspierać to, co ważne. Dziś Ziemia potrzebuje szczególnej troski i uwagi. Dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń, chrońmy ekosystem - ratujmy dom, w którym żyjemy.
Dlatego zapraszamy do wspólnej akcji Wybierz nas i posadź "Drzewo Roku" następnym pokoleniom!
O akcji
To prosta idea, która polega na posadzeniu 1 drzewa w zamian
za każde nadane 100 przesyłek eko Pocztex. Dzięki specjalnym
eko Warunkom zyskujecie nie tylko doskonałe ceny za wysyłkę
przesyłek, ale też realnie dokładacie cegiełkę do ochrony naszej
planety.
Dzięki Wam wyrośnie kolejny las!
polski buk "Serce Ogrodu"
Europejskie Drzewo Roku 2024
Dwustuletni polski buk pospolity "Atropunicea" stanowi chlubę starego parku w Wojsławicach w gminie Niemcza w województwie dolnośląskim. Jego majestatyczny wygląd zachwyca nietypowo uformowanym grubym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście zmieniają barwę – od ciemnopurpurowej wiosną, poprzez rudozieloną latem do żółtopomarańczowej jesienią. To piękne, monumentalne drzewo nosi nazwę „Serce Ogrodu” i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew w arboretum.
Miło nam zaprezentować naszą najnowszą, unikatową emisję znaczka pocztowego, z grafiką ilustrującą polski buk - Europejskie Drzewo Roku 2024, wydanego dla podkreślenia tego sukcesu.
EKO POCZTA
czyli nasze działania
Od kilku lat Poczta Polska, we współpracy z Lasami Państwowymi i leśnikami, sadzi polskie lasy. Wolontariusze – pracownicy Poczty Polskiej – posadzili do tej pory dziesiątki tysięcy drzew.
Wśród nich są buki, jedne z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach, cenione zarówno ze względu na swoją urodę, jak i wiele pozytywnych właściwości.
Pocztowcy pomagają w ten sposób przyrodzie i lokalnym społecznościom.
Ekologiczny Pocztex to także nowoczesny park maszynowy: maszyny sortujące i inne urządzenia, wykorzystywane w procesie logistycznym. Na dużą skalę montowane są nowe urządzania, które zastępują starsze rozwiązania.
Zgodnie z zapewnieniami producentów, zastosowanie innowacyjnych technologii wpływa na redukcję energii elektrycznej nawet o 75%.
Spółka stawia także na ekologiczny transport przesyłek Pocztex. Flota samochodowa Poczty Polskiej, m.in. samochody dostawcze i ciężarówki, spełnia najwyższe europejskie normy emisji spalin.
Wśród samochodów użytkowanych przez firmę są także samochody elektryczne, które pozwalają ograniczyć emisję toksycznych substancji do atmosfery.
Z myślą o ekologii i ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko planowane są także trasy przewozu przesyłek doręczanych przez Pocztę Polską. Pocztowi kierowcy szkoleni są w zakresie eko drivingu.
Firma od zawsze była również pocztą rowerową i pocztą pieszą. Wielu jej pracowników doręcza przesyłki przemieszczając się na jednośladach albo na własnych nogach.
Poczta Polska sukcesywnie montuje ekologiczne rozwiązania grzewcze i elektryczne. Spółka modernizuje największe sortownie, hale i połączone z nimi budynki techniczne oraz placówki pocztowe, w tym 900 obiektów historycznych objętych ochroną zabytków, które użytkuje.
Każde z nowych rozwiązań to ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2.
Poczta Polska montuje przyjazne dla przyrody, czyste źródła pozyskiwania energii elektrycznej, które nie wytwarzają żadnych szkodliwych gazów.
Utworzyła 4 farmy fotowoltaiczne, które wytwarzają rocznie ponad 1 800 MWh energii elektrycznej. Każda 1 MWh energii pozyskanej z fotowoltaiki to redukcja emisji dwutlenku węgla o ok. 812 kg rocznie.
Klienci Poczty Polskiej mogą korzystać z ekologicznych rozwiązań: e-narzędzi, aplikacji mobilnej, nadawania przesyłek przez Internet i bez drukowania etykiety nadawczej.
Cyfrowa komunikacja w Poczcie Polskiej (m.in. elektroniczny obieg dokumentów, tablety dla listonoszy i kurierów) wpłynęła na zmniejszenie zużycia papieru o 150 milionów kartek w ciągu ostatnich 3 lat.
Poczta Polska stawia na multikanałowość oraz ekologiczną sieć nadań i odbiorów przesyłek. Tworzą ją placówki pocztowe i automaty paczkowe oraz 17 tys. punktów partnerskich, z którymi współpracuje spółka.
Utrzymanie równowagi pomiędzy siecią automatów paczkowych, a placówkami pocztowymi oraz punktami partnerskimi, jest bardzo prośrodowiskowym rozwiązaniem. Nie wszędzie konieczny jest montaż urządzeń do funkcjonowania których potrzebny jest prąd.
Pocztex to nie tylko ekologiczny transport, sortownie, zaplecze techniczne i możliwość korzystania z cyfrowych usług.
To także ekologiczne produkty dostępne w eSklepie Poczty Polskiej – do pakowania i wysyłania przesyłek, które wykonane są z biodegradowalnych, nietoksycznych i przyjaznych dla środowiska materiałów.
Czy wiesz, że...
Napar z liści buku zawierających kwasy fenolowe, saponiny i flawonoidy działa przeciwzapalnie i odkażająco. Młode liście są jadalne, mają orzechowy smak i mogą być wykorzystywane jako dodatek do sałat liściowych, sałatek warzywnych i zup. Z bukwi wytwarza się olej leczniczy, palny i techniczny.
Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat, a do tego jedno dorosłe drzewo potrafi wchłonąć nawet 48 kg CO2 każdego roku.
W okresach letnich liście drzew są w stanie zatrzymać ok 30% wód opadowych, a korzenie drzew zwiększają nawet o 60% wsiąkanie wody opadowej w głębsze warstwy gleby.
Dzięki spacerom w lesie o 1,4% spada ciśnienie krwi, o 5,8% puls, o 12,4% pozom kortyzolu (hormonu stresu). Las zmniejsza zmęczenie i podenerwowanie, a także obniża dolegliwości sercowe i metaboliczne.
Drzewa wpływają na wilgotność powietrza w swoim najbliższym otoczeniu oraz na obniżenie temperatur – nawet o 3-4oC, a latem liście drzew są w stanie zatrzymać ok 30% opadów.
Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu, co pokrywa dobowe zapotrzebowanie 2500 ludzi oraz równoważy roczną emisję spalin 4 samochodów osobowych.
Dzięki drzewom mamy korzyści niemierzalne, np. obniżenie poziomu stresu, odprężenie, wzmocnienie układu odpornościowego oraz poprawę pamięci i koncentracji.
Las produkuje tlen, oczyszcza powietrze, obdarowuje nas bogactwem grzybów, jagód, ziół, dostarcza drewna, tworzy ekosystem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, reguluje gospodarkę wodną.
Korzenie drzew mogą zwiększyć wskaźnik infiltracji wody do 60%, a na glebach bardzo zdegradowanych nawet do 150%! Z korzeni woda trafia do korony, gdzie liście przetwarzają ją w życiodajny cukier.
Wykorzystaj okazję eko Pocztex
Kampania Pocztex. Copyright 2024